בס"ד

מהנדסים

כתבה מקיפה ביותר על בדק בית

'בדק בית' הוא מונח עממי או מקצועי המתייחס ל"תקופת הבדק" המוגדרת בסעיף 4 לחוק המכר (דירות). הגדרת המונח בחוק היא: "תקופת בדק" יום שירות הכרחי וחיוני בכל בית חדש. הן בבית יד שנייה והן בבית חדש מקבלן ( בדק בית מקבלן ). "תקופת בדק" הוא שם כולל של הרבה סוגי שירותים. שירות "תקופת בדק" יכול לכלול חוות דעת הנדסית מקצועית על הדירה, ייעוץ אדריכלי לפני רכישת הדירה, איתור ליקויי בנייה של הקבלן, בדיקת נכס יד שנייה לפני קנייה, בדיקה ואיתור של ליקויי רטיבות של בדק בית מקבלן ושל דירה יד שנייה – גם לאחר הרכישה, איתור ובדיקת ליקויי אינסטלציה, אומדן תקציבי לתיקון ליקויי בנייה, בדיקת שטח משותף ועוד. כמו כן, לפעמים כשאומרים בדק בית מתכוונים לייעוץ ופיקוח בעת הבנייה. כי זה בעצם מונע את הליקוי מבעוד מועד.

עלות בדק בית מחיר

עלות של בדק בית היא ממש אפסית יחסית לתועלת הנובעת לכם – הרוכשים (הפוטנציאליים). עלות של בדק בית מחיר בסביבות כמה אלפי ₪. והיא מושפעת בעיקר מגודל הבית ומהציוד הנדרש (אם תרצו גם שימוש בציוד לאיתור נזילות ורטיבות זה ייקר את המחיר). ישנם המזמינים רק את שירות איתורי הנזילות. חשוב לדעת שבכל רכישה של דירה או נכס ישנם סיכונים כספיים רבים שרובם קשורים לליקויי בנייה הקיימים בנכס. מה שאומר ש"תקופת בדק" מקצועי הוא שירות שאסור לכם לוותר עליו.

עלות בדק בית מחיר
עלות בדק בית מחיר

ליקויי בנייה הן בלתי נמנעות

תכנון של בית ועל אחת כמה וכמה ביצוע הבנייה הוא עבודה מורכבת וטעויות אנוש הן בלתי נמנעות. לפעמים מדובר בליקויים אסתטיים אך לפעמים מדובר גם בליקויים המהווים סיכון בטיחותי למשתמשים בנכס, או ליקוי המפחית באופן משמעותי את איכות החיים של משתמשי הנכס. במובן הכי פשוט – "תקופת בדק" חוסך מכם כסף רב בכך שהוא חוסך מכם את הצורך להביא אנשי מקצוע לתיקון ליקויי בניה.

תכל'ס, מה נותן לכם שירות בדק בית

שירותי בדק בית מעניקים ללקוח שירות וייעוץ מקצועי הן בתחום הבנייה והן בתחום המשפטי. בתחום הבנייה אתם מקבלים מידע מקיף לגבי התקנים הרלוונטיים והתאמת הבנייה בפועל אליהם, כמו גם מידע מאיש בדק אשר לו ניסיון רב בפרקטיקה של הבנייה ויודע לזהות בעיות העלולות לצוץ בהמשך וכן להגדיר כל ליקוי האם וכיצד ניתן לתקן אותו או לחילופין ליקוי שהוא בלתי ניתן לתיקון אך הוא מפחית את ערך הדירה ועל הקבלן לפצות את הדייר בפיצוי כספי. מהנדס בדק בית מנוסה יודע כבר איפה הקבלנים רגילים לעגל פינות והוא ממקד את הבדיקה במקומות אלו. אך כמובן שהוא לא יזניח את כל שאר הבדיקות.

ליקויי בנייה דירה חדשה -בדק בית מקבלן

ישנם ליקויים רבים שאינם נראים או מובנים לעין בלתי מקצועית. מהנדס בדק בית הוא הנציג המקצועי שלכם בנכס, הוא יכול לזהות את הליקויים העכשוויים שישנם בנכס, את הליקויים העתידיים ואת הסטיות מהתקן או מהמקובל בתחום. כמו כן, ב"תקופת בדק" בודקים האם כל מה שהובטח לכם על ידי הקבלן, בחוזה, במפרט, או בתכנון האדריכלי שצורף לחוזה, יהיה תואם את הבנייה בפועל ואם לא, תקבלו פיצוי הולם.

בדק בית לדירות יד שנייה

שירות של ביקורת מבנים עבור דירה יד שנייה יהווה 'אורים ותומים' ויקבע לכם בהיבט הריאלי אם לקנות את הנכס ומה השווי האמיתי שלו. לאחר שתעשו את כל הבירורים על הנכס ותזמינו שמאי שיעריך את שווי הנכס, יבוא מקומו של שירות בדק בית עבור דירה יד שנייה. כי גם אם השמאי מעריך את הנכס ב-X ₪ עדיין ייתכן שיש שם בעיות רטיבות נראות או מוסתרות, או שיש שם ליקוי רציני בריצוף, מה שיצריך מכם תיקון של הליקוי שזוהי עלות נוספת המפחיתה משווי הנכס, או שיפחית את איכות החיים של משתמשי הנכס באופן משמעותי. בבדיקות בדק בית לדירות יד שנייה יש אנשי מקצוע שיבדקו גם את רישומי הטאבו ורישומי הנכס בעירייה וכן את תוכניות הבנייה. יש לקוחות שבעקבות חוות דעת של מהנדס בדק בית לדירות יד שנייה הם מחליטים לבטל לגמרי את העסקה.

מתי עושים בדק בית בדירה יד שנייה

בדירות יד שנייה חשוב לערוך את בדק הבית עוד בטרם תחתמו על החוזה, מכיוון שבדירה יד שנייה אין את חוק מכר הדירות שבא לעזרתכם. אולם גם לאחר החתימה על החוזה עדיין לא מאוחר, ישנם פסקי דין של תביעות שונות של דירות יד שנייה שבית המשפט פסק לטובת הרוכש ועל המוכר היה לתקן את הליקויים על חשבונו – אם זה ליקויי רטיבות או ליקויים אחרים. ובכלל, מכיוון שדירות יד שנייה הן בדרך כלל דירות ישנות, סביר להניח שמצויות בהן ליקויים רבים שנגרמו במשך השנים.

מה ההבדל בין "תקופת בדק" לשמאות מקרקעין

וכפי שוודאי הבנתם, "תקופת בדק" הוא לא תחליף לשמאות הקרקע, אלא שירות משלים של השמאות. שמאי המקרקעין בודק את שווי הקרקע ביחס לשוק הנדל"ן המקומי ופרמטרים נוספים מהסוג הזה ואילו "תקופת בדק" בודק את המצב ההנדסי של הנכס, מבחינת ליקויי בנייה, בטיחות הנכס ואיכותו. אך כמובן שבשורה תחתונה יש לבדיקת הבדק השפעה ישירה על שווי הנכס.

חברת בדק בית דירה מקבלן
ביקורת מבנים – חברת בדק בית דירה מקבלן

בדק בית לאחר שיפוץ

גם בשיפוץ של הבית, בדק בית אחרי שיפוץ הוא שירות הכרחי. לא חסרים מקרים של עבודות שיפוץ שהסתבכו או שקבלן השיפוצים פעל שלא כנדרש והוא מתנער מאחריות. כשיש לו פיקוח צמוד בעת הבנייה או אפילו רק התניה של החוזה בהזמנת "תקופת בדק" לאחר הבנייה, הוא יהיה זהיר יותר וגם יהיה מי שיכריע ויוכל להצביע באופן ברור על הליקוי ועל זהות האשם בליקוי.

בדק בית בשיפוצים

שירות של בדק בית בשיפוץ הוא לפעמים אף יותר חשוב מאשר בקניית בית חדש. מכיוון שברכישת בית חדש ישנו חוזה ברור בין הצדדים, המגדיר בין היתר את איכות הבנייה ואיכות החומרים לפי המפרט. מה שפחות קיים בשיפוץ. במקרים גרועים יותר לא קיים חוזה כלל בין קבלן השיפוץ ללקוח. כמו כן, בקנייה של בית יש בדרך כלל ליווי של עורך דין מה שלא קיים בשיפוץ. "תקופת בדק" ופיקוח בנייה בשיפוץ בודק את עמידת הקבלן ברמת בנייה נאותה, בשימוש בחומרי בנייה איכותיים ובעמידת הקבלן בתקנים הרלוונטיים. דו"ח ביקורת מבנים של שיפוץ, ישמש אתכם גם לתביעת הקבלן בבית המשפט במידת הצורך.

בדק בית לפני מסירה

יצוין, כי לא רק לקוחות מזמינים בדיקת בדק בית, גם קבלנים רבים מזמינים שירות ביקורת מבנים בכדי לוודא שהבית שהם מוסרים הוא ללא ליקויים ובכדי למנוע תביעות עתידיות של רוכשי הדירות ומאותה סיבה, גם מי שמוכר דירה יד שנייה יש לו אינטרס להזמין שירות "תקופת בדק" לפני שהוא מוכר את הבית שלו.

ביקורת מבנים בדק בית משפטי

בתחום המשפטי של שירות מהנדס בדק בית, אתם מקבלים ייעוץ והכוון ברור מה לעשות במידה שהקבלן או מוכר הנכס אינו עושה את המוטל עליו ואינו מתקן את הליקויים או אינו מפצה אתכם כנדרש. את כל זאת – הייעוץ ההנדסי-מקצועי והייעוץ המשפטי אתם מקבלים לאחר הבדק בקובץ מודפס שהוא בעצם דו"ח ליקויים מסודר, ברור וקריא עם תמונות של הליקויים והפניה לתקן הרלוונטי. כמו כן, יופיעו בו אומדנים לעלות התיקון של כל ליקוי וליקוי שהתגלה בבדיקה. בשעת הצורך נפנה אתכם לייעוץ משפטי אצל עורך דין מומחה העוסק בתחום.

לאחר הבדיקה אתם מקבלים דוח ליקויי בנייה

דוח ליקויי בניה שאתם מקבלים לאחר "תקופת בדק" הוא דו"ח מאוד שימושי, בין לקבלן או למוכר הנכס – מה שמהווה עבורו רשימה מסודרת וקביעת מטרות לגבי תיקונים נדרשים ובין לרוכש הנכס או הדירה – זה מהווה עבורו מעין צ'ק ליסט שניתן על פיו לעקוב האם הקבלן עומד במשימות התיקונים בקצב ראוי, או שהוא 'מורח' את הזמן במטרה להתיש ולייאש את הלקוח מלתבוע את תיקון הנדרש. ולכן, גם הקבלן מקבל לידיו את דו"ח הליקויים וגם מזמין השירות מקבל עותק של דו"ח הליקויים. דו"ח הליקויים קביל בבית המשפט ואפשר לתבוע את הקבלן על סמך הדו"ח.

על מי חלה אחריות לתיקון ליקויי בנייה?

לפי חוק מכר דירות התשל"ג-1973 יש את תקופת הבדק ותקופת האחריות. תקופת הבדק נמשכת שנה מעת העברת הנכס לחזקת הרוכש, בתקופה זו הקבלן חייב לתקן את הליקויים אף בלי שרוכש הדירה יוכיח שהקבלן אחראי לליקוי. לאחר מכן יש את תקופת האחריות, בתקופה זו הקבלן או היזם מחויבים לתקן כל ליקוי וזאת עד למועד הקבוע בחוק, אולם הם רשאים לדרוש מהרוכש הוכחה שהליקוי נעשה כתוצאה מחומר בנייה לא מתאים או מליקוי אחר של עבודת הקבלן. לכל אלמנט ישנו מועד אחר. ישנם אלמנטים שהם מחויבים לתקן עד שנה מקבלת הדירה, ישנם אלמנטים שהם מחויבים לתקן עד שנתיים, שלוש ויותר. זהו חלק מהמידע שאיש "תקופת בדק" ימסור לכם בעת הבדק או בדו"ח.

חברת בדק בית מומלצת
חברה ביקורת מבנים מומלצת

ליקויי בנייה שהקבלן תמיד חייב לתקן

עם זאת יצוין, כי הקבלן תמיד יהיה מחויב לטפל בליקויים המשפיעים לרעה על יציבות המבנה או בטיחותו. כמו כן, במידה שהרוכש הודיע לקבלן על הליקוי בתוך תקופת האחריות, אין הקבלן יכול לחמוק מטיפול בליקוי אף אם כבר חלפה תקופת האריות. ובנוסף, אם לאחר תקופת האחריות התגלה ליקוי שלא היה יכול להתגלות לפני כן, הקבלן מחויב לתקן את הליקוי שהתגלה כעת.

מה זה "תקופת בדק" מבחינה מעשית? איך זה מתבצע?

אז איך זה עובד מבחינה מעשית? בתחילת התהליך יערוך איש הבדק שיחת היכרות ראשונית, הוא יבקש לקבל לידיו מסמכים שונים, כגון התכנון האדריכלי שקיבלתם, החוזה שלכם מול הקבלן, את המפרט (במידה שקיים. לרוב, יש בחוזה הפניה למפרט הכללי) ועוד. מהו המפרט בעצם? המיפרט מפרט ומכתיב באופן ברור את ה'שטחים האפורים' בפרויקט הבנייה, לגבי איכות החומרים, סדר הפעולות ועוד. (ישנו מפרט מאוד מפורט ומורחב שהוגדר על ידי משרד הביטחון לצורך המבנים שנבנים על ידי המשרד, מפרט זה מופץ חינם באינטרנט ונקרא 'המפרט הכללי'. חוזים רבים מסתמכים עליו).

ציוד טכני מהנדס בדק בית

לאיש "תקופת בדק" יש ציוד טכנולוגי למדידה של ישרות הקירות וכן ציוד משוכלל לאיתור רטיבות קיימת בשיטת אל הרס, כלומר ללא צורך בהריסת הקיר או קירות הגבס. בעזרת המכשור המשוכלל יכול איש הבדק לזהות את סיבת הליקוי, אם זה כתוצאה מגשם, פיצוץ בצנרת שלכם או של השכן, עיבוי – כלומר הצטברות של אדים בקירות ועוד. המכשירים הטכנולוגיים העומדים לרשות איש הבדק ובעזרתם הוא מגלה רטיבות, הם מצלמה תרמית, מד לחות וכן סיב אופטי ועוד.

עד מומחה מטעם בית המשפט

ישנם אנשי בדק בית מומחים המשמשים כעדים מומחים מטעם בית המשפט. אנשי בדק אלו צריכים להיות מומחים לכל סוגי הליקויים הקיימים בבנייה, לטכניקות הבנייה השונות, לסוגי חומרי הבנייה, למפרטי בנייה, לתקנות ותקנים שונים בענף הבנייה ועוד.

תקני בנייה לאיתור ליקויי בנייה

רוב תקני הבנייה עליהם מסתמך מאתר ליקויים, הינם: תקן ניקוז מי גשמים, תקן חניה בבית פרטי, תקן צנרת ביוב, תקן 1205, תקן גובה חלון, תקן גובה מדרגה, תקן 1752, תיקון 314, תקן ריצוף, תקן 1523, תקן חגורת בטון, תקן בניית קיר בלוקים ועוד.

מתי עושים בדק בית בבית מהקבלן

בבית חדש מהקבלן חשוב מאוד שהבדיקה תתבצע לפני כניסתכם לבית וזאת מכמה סיבות: 1. שהקבלן לא יוכל לטעון שאתם גרמתם לליקוי. 2. ישנם ליקויים שתיקון שלהם יצריך אתכם לפנות את הבית לזמן התיקון – מקרה לא נעים, בעיקר כשאך זה עתה נכנסתם לבית. 3. לעלות התיקון תתווסף עלות של הקבלן לספק לכם דיור חלופי, מה שיכול לגרום לוויכוחים מיותרים והארכת הזמנים לשווא. 4. ככל שהליקוי מתגלה יותר מוקדם ניתן לתקן אותו בקלות יתר ובלי לטפל בבעיות שנוצרו כתוצאה מהליקוי. לדוגמה, ליקוי רטיבות שקיים זמן רב עלול לגרום לעובש ופטריות וככל שמטפלים בבעיה מאוחר יותר כך הנזק חמור יותר.

איתור ליקויי בנייה – ביקורת מבנים דוגמאות

דוגמאות של ליקויים שבדק הבית מאתר (אפשר גם להזמין רק בדיקה חלקית של אחד האלמנטים):

 • תשתית ויסודות המבנה.
 • ליקויים בגג ובמרתף.
 • ליקויים במערכת מיזוג האוויר.
 • ליקויים בדוד השמש.
 • רטיבות על הקירות והתקרה – (גם במקרים שעין בלתי מקצועית לא תבחין בליקוי).
 • סדקים מסוכנים או אסתטיים בקירות.
 • ריצוף שוקע או שעלול לשקוע.
 • שיפועים לא נכונים במרפסת ובחדרים הרטובים.
 • בעיות בצנרת.
 • בעיות באיטום.
 • ליקוי בגימור הטיח.
 • ליקוי בצביעה.
 • ליקויים בנגרות ואלומיניום.
 • עיבוי בקירות כתוצאה מלחות.
 • קרינה.
 • הימצאות גז ראדון – בדיקה חשובה מאוד בבית צמוד קרקע או תת קרקעי.
 • בעיות במערכת החשמל – לוח החשמל, שקעים, עומס החשמל.
 • בדיקת תקינות גלאי העשן.
 • איכות האקוסטיקה.
 • ועוד…

יצוין, כי לא כל חברות בדק הבית עושות את כל הבדיקות המנויות לעיל ולכן צריך לוודא מול החברה שאתם מעוניינים להזמין.

אסונות של ליקויי בניה בישראל

רבים הם האסונות שהיו יכולות להימנע אילו היה נעשה "תקופת בדק". לדוגמה אפשר לציין את קריסת המרפסות בבניין חדש בחדרה ועוד. כמו כן, בדיקות של מערכת החשמל היו יכולות למנוע מקרים של שריפה או התחשמלות.

מה "תקופת הבדק" אינו כולל?

"תקופת בדק" אינו יכול לכלול מפגעים סביבתיים הקיימים באזור. כמו כן, "תקופת בדק" אינו יכול לבדוק את עמידות הבית בפני רעידות אדמה. "תקופת בדק" אינו כולל בדיקת איכות המים של הבית וכן את קווי הביוב התת קרקעיים ואת מי התהום באזור.

התועלת העצומה שאתם מרוויחים מ"תקופת בדק" – סיכום

הווי אומר – "תקופת בדק" מונע סיכונים בטיחותיים, חוסך לכם עוגמת נפש, מבטיח שתקבלו את כל מה שהובטח לכם, מביא לכם שקט נפשי ומונע מכם סיכון כספי. כשאתם לפני עסקה כה גדולה בחייכם היתרונות האלה הם יתרונות עצומים ואף הכרחיים. ובכדי שהקבלן או מקבל הדו"ח יתייחס אליכם באופן רציני עליכם להציג בפניו דו"ח מקצועי וגם ברור ומעשי. לפני שאתם רוכשים דירה יד שנייה או לפני שאתם נכנסים לדירת קבלן חדשה וכן לאחר שיפוץ הבית, קריטי שתזמינו בדיקת 'בדק בית' רצינית ומקצועית.

הזמינו עכשיו חברת בדק בית מומלצת.

חברת בדק בית מחיר | ביקורת מבנים | בדק בית דירה מקבלן  | חברות בדק בית המלצות

מאמרים נוספים..

עלות בדק בית

בדק בית

כתבה מקיפה ביותר על בדק בית 'בדק בית' הוא מונח עממי או מקצועי המתייחס ל"תקופת הבדק" המוגדרת בסעיף 4 לחוק המכר (דירות). הגדרת המונח בחוק

קרא עוד »
הנדסאות אזרחית לימודים

הנדסאות אזרחית לימודים

בכירי השיטור העירוני בנוף הגליל – המפקד עמית פסחוב ורונן סימן טוב, סטודנטים המסיימים שנה שנייה במגמת הנדסה אזרחית בטכנולוגית נוף הגליל, מדברים על ההחלטה

קרא עוד »
בטיחות באתרי בנייה

בטיחות באתרי בנייה

ריאיון עם דן אלעזרי, ממונה על בטיחות באתרי בנייה בטיחות באתרי בנייה 39 עובדים נהרגו בתאונות עבודה בישראל מאז תחילת השנה – עלייה של 26%

קרא עוד »
לימודי הנסה אזרחית

לימודי הנדסה אזרחית

עבודה בחברת בנייה בטרם סיום לימודי הנדסה אזרחית סטודנט בסוף התואר ללימודי הנדסה אזרחית במכללה הטכנולוגית נוף הגליל חתם על חוזה עבודה בחברת "בסט בנייה"

קרא עוד »

לפרסום מודעת דרושים

הרשמה

בס"ד

תשלום מאובטח

תרומה לתחזוקת האתר
מהנדסים
סכום לבחירה: